چوخا چیست؟ آشنایی با تاریخچه ی چوخا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یکی از مهم ترین و جذاب ترین بخش های یک منطقه یا کشور فرهنگ، پوشش و لباس سنتی آن است که از آداب و رسوم و سنت های مردمان آن منطقه سرچشمه گرفته است. سفر به گرجستان با تور گرجستان نوروز ۹۸ می تواند سفری خاطره انگیز را با خود به همراه داشته باشد. اگر قصد سفر به این کشور را دارید بهتر است با برخی از سنت ها و آداب و رسوم و فرهنگ آن آشنا شوید. چوخا لباس سنتی این کشور است که تاثیر و نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ این کشور داشته است. جالب است بدانید که از زمان های گذشته تا به امروز تغییر و تحولات زیادی در این لباس صورت گرفته تا به شکل امروزی در بیاید. در ادامه ی این مطلب تارخچه ی لباس چوخا را با شما در میان می گذاریم و اطلاعات جالبی در خصوص لباس سنتی گرجستان را در اختیارتان قرار دهیم.

چوخا چیست؟

چوخا نوعی کت پشمی است که به طور معمول مردان می پوشند و در دو طرف آن جایی برای قرار دادن فشنگ قرار دارد. چوخا تالاواری یا چوخا لباس سنتی مردمان قفقاز و گرجستان است و اجزای آن عبارت اند از پیراهن، کلاه خزدار، کمربند چرمی، حمایل، خنجر و … می باشد. جالب است بدانید که چوخا کلمه ای فارسی است که معنای بالاپوش است و در ایران نیز به آن لباس سنتی مردمان و عشایر لر بختیاری چوقا گفته می شود که نباید آن را با لباس سنتی گرجستان اشتباه بگیرید. جالب است بدانید که اطلاعات دقیقی از چوخا در دست نیست ولی مسئله ای که مهم است این است که دوره های مختلف تاریخی، لایه های اجتماعی و افراد زیادی در شکل گیری این لباس نقش داشته اند. مسئله ی دیگر این است که جنس پارچه و الیاف به کار رفتهدر این لباس، مدل فرم لباس و اکسسوری و لوازم جانبی در لباس سنتی گرجستان استفاده می شود و همگگی بنابر شرایط اقتصادی و سبک زندگی می باشد.

چوخا

چوخا

منطقه ی قدیم قفقاز

منطقه ی قدیم قفقاز منطقه ای کوهستانی بین دریای خزر و دریای سیاه است و در عصر امروز کشور های متعددی مثل روسیه، گرجستان، آذربایجان و ارمنستان را شامل می شود. لازم به ذکر است که کوهستان های قفقاز در این ناحیه واقع شده اند و از زمان های دور عنوان مرز و حد فاصل آسیای غربی و اروپای شرقی به شمار می رود. مردمان قفقاز در آداب و رسوم و لباس های سنتی به کار گرفته می شود در حقیت طیف بزرگی از قومیت ها و گوه هایی را شامل می شود که در کل منطقه ی قفقاز زندگی می کنند.

لباس سنتی گرجستان

در کشور گرجستان تنوع قومیتی و فرهنگی دیده می شود که با توجه به آن می توان سه دسته داشته باشیم: کوهستانی، گرجی غربی و گرجی شرقی. هر کدام از لباس ها در مناطق مختلف دارای تفاوت هایی نسبت به یکدیگر اتس که با توجه به آب و هوا و شرایط زندگی مردم برگزیده شده است. جالب است بدانید که در تزئینات ارچه و انتخاب رنگ ها دقت زیادی به کار رفته شده است تا در آخر چوخا و یا همان لباس سنتی گرجستان به دست آید.
لباس مردان گرجی به طور معمول یک بالاپوش همراه با کفش، کلاهی از جنس پوست گوسفند، کمربند نقره ای و یک غلاف شمشیر تشکیل شده است. این لباس از قرن ۹ میلادی و تا دهه ۱۹۲۰ و در زمان حمله یارتش سرخ شوروی به گرجستان به طور معمول استفاده شد و از آن پس جز لباس رسمی مردمان این کشور برگزیده شد. در دهه های اخیر این لباس ها کاربرد گذشته را ندارد و نظیرکشور های دیگر لباس های مدرن را به جای لباس های سنتی آوردند. این این وجود همچنان چوخا جز میراث فرهنگی گرجی و غرور ملی به شمار می آید و گرجی ها چوخا نماد و سمبل فرهنگ خود میدانند. لازم به ذکر است که چوخا را در زندگی روزمره به کار نمی گیرن ولی همچنان در فستیوال ها، جشن ها و مناسبت های فرهنگی گرجی از لباس سنتی گرجستان استفاده می کنند.

چوخا

چوخا

انواع چوخا تالاواری

لباس سنتی گرجستان در حقیقت و در زبان گرجی تالاواری نامیده می شد و بعد از گذشت سال ها کلمه ی چوخا از زبان فارسی وارد گرجستان شد. چوخا عمدتا لباس و پوشش سنتی مردان است، اما در برخی مناطق قفقاز لباس چوخای زنانه هم وجود دارد و استفاده می شود. چوخا به طور کلی به سه نوع تقسیم می شود: کارتل کاختی، خوسور و چوخای قفقازی معمولی.

خوسورلی چوخا

 

منطقه خورسوتی یکی از مناطق تاریخی و باستانی در گرجستان است و گفته می شود لباس هایی که در این ناحیه استفاده می شود شباهت زیادی با چوخای تاریخی و قرون وسطایی دارد. بهتر است بدانید که این لباس کوتاه است و الگوی آن ذوزنقه ای است. جلوی این لباس دارای تزئینات است و در دو طرف لباس چاک وجود دارد.

کارتل کاختی

کارتل کاختی یکی دیگر از انواع لباس های سنتی است که برخلاف مدل قبلی بلند تر است و روی قسمت سینه و یقه شکل مثلث و هفت دارد. در دو طرف این لباس حمایل هایی برای قرار دادن قطار فشنگ وجود دارد که در طریقه سنتی همراه با لباس پوشیده می شود. آستین های این لباس به رنگ های مشکی، قرمز تیره و آبی موجود است.

لباس چوخا قفقازی معمولی

معمول ترین مدل چوخا این لباس است ولی تزئینات آن متفاوت است. این لباس کمربند چرمی مشکی دارد که با قطعات نقره ای تزیین شده و معمولا از لباس کارتل-کاختی بلندتر است. رنگ این لباس هم می تواند بسیار متنوع باشد: انواع لباس های چوخا به رنگ های مشکی، سفید، آبی، خاکستری، سبز، قرمز و حتی قهوه ای وجود دارد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.