ایرانگردی؛ معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی بجنورد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کشور ما ایران سراسر دیدنی و جاذبه است و باستانی ترین تمدن ها در ایران زندگی می کرده اند. هنوز هم آثار بسیاری از تمدن های باستانی در گوشه و کنار ایران نمایانگر شکوه و جلال این قوم پیشرفته هستند. شهر های تاریخی مثل شیراز، اصفهان، یزد و قزوین … هر کدام روایت هایی از تاریخ را در خود دارند که می توانند بازگو کنند.

خراسان شمالی هم مانند هر جای دیگری از ایران، تاریخ خود را دارد و این را از بناهای تاریخی و آثار به جا مانده از پیشینیان می توان به وضوح لمس کرد. یکی از بزرگترین شهر های خراسان شمالی که از دیرباز سکونتگاه انسان ها بوده بجنورد است. البته در گذشته نام های دیگری داشته است.

بجنورد با ترکمنستان هم مرز است و رشته کوه گپه داغ مرزی طبیعی بین این دو کشیده است. شهرستان بجنورد از شمال با کشور ترکمنستان همسایه است. شیروان در شرق، شهرستان مانه و سملقان در غرب و شهرهای جاجرم و اسفراین در جنوب این شهر قرار گرفته اند.

بجنورد، گرمخان و چناران شهر سه شهرستان مهم در این استان هستند که تاریخشان به هم گره خورده است. بجنورد علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که ارزش سفر به آن را چند برابر می کند.

بابا امان

بابا امان

جاذبه های تاریخی بجنورد

آیینه خانه مفخم
معمولا شاهان قاجار در هر جای خوش آب و هوا عمارت و کاخ می ساختند، در بحنورد هم نمونه هایی از این عمارت ها وجود دارد و آیینه خانه مفخم یکی از آنهاست.

بنای آیینه خانه همراه با آثار دیگری از جمله عمارت مفخم، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر، باغ بزرگی قرار داشته و مجموعه دارالحکومه سردار مفخم را تشکیل می داده است. در آن زمان از این فضا برای دیدار بزرگان و تفرج های شاهانه و سیاست مداران استفاده می شده. اما حالا به موزه تبدیل شده و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است.

عمارت مفخم
موزه باستان شناسی و مردم شناسی کنونی بجنورد نام اصلی اش عمارت مفخم بوده و یکی دیگر از آثار معروف زمان قاجار است که در اوایل قرن چهاردهم هجری برای اقامت سردار مفخم ساخته شده است. این بنای مجلل در دو طبقه ساخته شده و دارای دو تالار بزرگ و ۳۴ اتاق می باشد.

کوشک باغ علی آباد
یکی دیگر از آثار تاریخی بجنورد کوشک باغ علی آباد است. این بنای تاریخی در دو طبقه ساخته شده و متغلق به عصر قاجار است. کوشک باغ علی آباد در داخل باغ بزرگی ساخته شده و چهار ورودی در جهات اصلی دارد و طرح کلی آن در طبقه همکف شامل یک حوضخانه با سقف گنبدی در مرکز و دو اتاق در ضلع شرقی و غربی است. سقف حوضخانه دارای تزیینات رسمی بندی کاربندی های زیبایی می باشد. برای رسیدن به طبقه دوم و پشت بام پلکان هایی تعبیه شده است.

آیینه خانه مفخم

آیینه خانه مفخم

خانه بانک ملی
بانک ملی فعلی بجنورد هم پیش از آنکه بانک شود بنایی تاریخی بوده که در دوره پهلوی ساخته شده. در ساخت این بنا از تلفیق معماری سنتی و فرنگی استفاده شده است. سقف بنا شیروانی است و دارای کلاه فرنگی و ستون هایی که آنرا استوار نگه داشته اند با سرستون مزین شده اند. پنجره ها و برخی ورودی های بنا با قوس و قاب های کاشیکاری شده ای در بالای آن تزیین شده است.

مجموعه سبزه میدان
مجموعه ی تاریخی سبزه میدان، متشکل از یک کاروانسرا، حمام، راسته بازار و چندقهوه خانه از آثار دوره قاجار، امروزه به یکی از جاذبه دیدنی بجنورد تبدیل شده است. شاخص ترین اثر این مجموعه کاروانسرای سردار می باشد که طرح کلی آن از یک میان سرا و ۳۴ حجره در اطراف آن تشکیل شده است.

جاذبه های طبیعی بجنورد

بجنورد به دلیل نزدیک بودن به استان های شمالی کشورمان شهری سرسبز است و جاذبه های طبیعی فراوانی دارد.

بش قارداش

بش قارداش

بش قارداش
بش قارداش نام منطقه نمونه گردشگری بجنورد است. که در ۶ کیلومتری آن قرار دارد. این تفرجگاه در هر فصلی از سال دیدنی است. این مکان با داشتن درختانی سر به فلک کشیده و استخرهای آبگرم در کنار امکانات اقامتی و رفاهی در مجاورت جاده بجنورد به اسفراین قرار دارد.

بابا امان
یکی دیگر از مناطق گردشگری بجنورد بابا امان است. این منطقه در ۱۰ کیلومتری بجنورد است و پر است از جاذبه طبیعی. چشمه پر آب بابا امان و بقعه مذهبی امامزاده سید اسماعیل (ع) یک متل، چندین رستوران و واحد خدماتی در دل طبیعت سرسبز و درختانی سر به فلک کشیده جذابیت کم نظیری به این منطقه خوش آب و هوا داده است.

از دیگر جاذبه های گردشگری بجنورد می توان به منطقه نمونه و روستای هدف گردشگری اسفیدان، منطقه نمونه گردشگری ایوب، آبشار حمید، منطقه گردشگری بدرانلو، روستای گردشگری باغچق، منطقه نمونه گردشگری فیروزه، روستای سرچشمه بجنورد و بند خاکی عبدل آباد اشاره کرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.