سیقناقی یا «شهر عشق» کجاست؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کسانی که تور گرجستان نوروز ۹۸ را برای گذراندان تغطیلات سال نو انتخاب کرده اند باید خود را برای تفریحاتی چون طبیعت گردی، بازدید از جاذبه های تاریخی، دهکده های سنتی با صنایع دستی منحصر به فرد و تفریحات ساحلی آماده کنند.

شهرهای کوچک و تاریخی، صومعه ها و کلیساهای دیدنی، کوه های سر به فلک کشیده، غذاهای لذیذ و اهالی مهربان و مهمان نواز از عواملی هستند که دست به دست هم داده اند تا گرجستان را به مقصدی بی نظیر برای سفر بدل کنند.

گرجستان کشوری در مرز اروپا و آسیا و در کرانه دریای سیاه است، که موقعیت خوبی از لحاظ جغرافیایی و آب و هوایی برای برند شدن در گردشگری را دارد. گرجستان وسعت زیادی ندارد با این وجود تنوع آب و هوایی در آن زیاد است. وجود کوهستان های بلند، دشت های سرسبز و سواحل باعث شده تا گرجستان چند منظقه آب و هوایی و همینطور جاذبه های طبیعی مخصوص به خودش را داشته باشد.

شهر سیقناقی

شهر سیقناقی

در گرجستان هنوز هم شهر های کوچک سبک و سیاق پیشین خود را حفظ کرده اند. یکی از همین شهر های گرجستان که “سیقناقی” نام دارد به «شهر عشق» مشهور شده است. اینجا آنقدر رویایی است که زوج های بسیاری برای برگزاری مراسم ازدواج به آنجا می روند و از این رو لقب شهر عشق را به آن داده اند.

این شهر با خانه های چوبی و سنتی و تاکستان ها و باغ های سرسبز و زیبایش فضایی رویایی و رومانتیک را به وجود آورده است. عشق و ازدواج و خاطرات خوش تنها چیزی است که می شود از شهر سیقناقی انتظار داشت.

شهر عشق در شرقی ترین استان گرجستان یعنی کاختی قرار گرفته است. سیقناقی از قدیمی ترین شهر های گرجستان است و هنوز هم خانه ها و برج و باروهای تاریخی شهر به همان شکل باقی مانده اند.

تاریخچه شهر عشق

سیقناقی نام خود را از واژه های ترکی گرفته است. به معنای «سرپناه» است. البته در برخی اسناد به شکست ناپذیر معنا شده است. البته با توجه به موقعیتی که این شهر دارد و بر فراز دره ساخته شده، واژه شکست ناپذیر مناسب تر است تا سرپناه.

برج و بارو هایی که امروزه در اطراف سیقناقی وجود دارند در سال ۱۷۶۲ در زمان حکومت شاه ارکله دوم ساخته شده اند و به منظور حفاظت از شهر این کار انجام شده.

با اینکه شهر بارها مورد بازسازی قرار گرفته است اما هنوز هم به همان شکل تاریخی است که باید باشد. با ورود به این شهر گویا در زمان سفر کرده اید و سالها به عقب برگشته اید.

این شهر به دلایل زیادی مورد توجه توریست ها واقع شده که اما مهمترین آن به دلیل عاشقانه بودن فضا و رمانتیک بودن آن است که باعث شده تا به شهر عشق شهرت یابد.

بیشتر خانه های سیقناقی چوبی و به سبک قدیمی هستند که بالکن هایی چوبی و رنگارنگ دارند. این تنوع رنگ و سبک معماری بر شگوه شهر افزوده است.
همانطور که پیشتر اشاره شد، سیقناقی به دره آلازانی مشرف است و چشم انداز بی نظیری دارد. از طرفی دور تا دور شهر با دیوارها و حصارهای سنگی تاریخی احاطه شده که این استحکامات شامل چندین دروازه ورودی و ۲۸ قلعه می شود. اینهمه محکم کاری و استحکام سازی برای مقابله در برابر حمله دشمنان کاربرد داشته است.

در شهر عشق تاکستان، دشت و کوه و جویبار و درخت وجود دارد اما همیشه همراه هر چیز غیر عادی افسانه ای هم وجود دارد که باعث شهرتش می شود و سیقناقی هم افسانه مخصوص خود را دارد. افسانه ای عاشقانه که شاید هم دلیل نامگذاری به شهر عشق هم همین باشد.

یکی از نقاشان مشهور و معاصر گرجی به نام نیکالا پیروسمانی، اهل سیقناقی بوده و اگرچه بعدها تابلوها و آثارش میلیون ها دلار فروخته شد، اما در طول زندگی بسیار فقیر و تهیدست بوده است. او تنها دارایی اش یک خانه بود که آن را به خاطر زنی که دوست داشت فروخت!

نیکالا پیروسمانی عاشق هنرپیشه ای فرانسوی شده بود و برای این که او را تحت تاثیر قرار بدهد خانه و زندگی اش را فروخت و با پول آن یک میلیون شاخه گل رز برای او خرید. متاسفانه این اقدام تاثیری در جلب محبت این هنرپیشه فرانسوی نداشت و او دست رد به عشق او زد.

پیروسمانی سال های آخر عمرش را زیر پله یک خانه زندگی می کرد و در آخر هم همان جا مرد. بعد از مرگ این نقاش، تابلوها و آثار هنری اش به ارزش میلیون ها دلار فروخته شد. امروزه می توانید در موزه ملی سیقناقی در مورد داستان غم انگیز زندگی اش بشنوید و از تابلوها و آثارش دیدن کنید.

شهر سیقناقی

شهر سیقناقی

اگرچه پیروسمانی نتوانست به عشقش برسد و بهره ای از زندگانی ببرد اما این کارش باعث شده تا امروزه عاشقان از هر جایی از دنیا به این شهر کوچک گرجی بیایند و پیمان وفاداری و ازدواج ببندند. از این رو دفاتر ثبت ازدواج سیقناقی همیشه بازند و به کار ثبت عشق مشغولند.

همه میدانیم که ازدواج های امروزی مثل سابق دوام چندانی ندارند اگرچه با عشق باشند. به همین خاطر بسیاری از ازدواج هایی که در سیقناقی ثبت شده اند و منجر به طلاق می شوند. به همین دلیل زوج هایی که ازدواجشان را در دفترخانه سیقناقی ثبت کرده بودند مجبور بودند برای طلاق مجددا به گرجستان و شهر سیقناقی برگردند. دولت گرجستان اما این مشکل را حل کرده است و این زوج ها می توانند به صورت آنلاین طلاق بگیرند و طلاقشان را ثبت کنند!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.