کهن ترین درخت در ایتالیا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ایتالیا کشوری بسیار زیبا است که دارای جاذبه های گردشگری و بناهای بسیار متفاوت و چشمگیر است که می توانید با خرید تور اروپا ارزان آبان ۹۷ از این کشور دیدن فرمایید. درختی بسیار قدیمی به اسم درخت کاج هلدریچ در ایتالیا قرار دارد که با خرید تور اروپا ارزان آبان ۹۷ می توانید از آن دیدن نمایید. این درخت حداقل ۱۲۳۰ سال سن دارد که همچنان نیز رشد می کند! این درخت باستانی به اسم ایتالوس مشهور شده است که محققان دانشگاه توسیا بر روی دامنه های کوه در پارک ملی پولینو کشف شده است. زمانی که محققان با این درخت رو به رو شدند، دریافتند که با گونه ای باستانی مواجه شده اند و حتی نمی دانستند که این درخت قدیمی ترین درخت در کل اروپا است. در ادامه ی این مطلب اطلاعات بیشتری در خصوص این درخت کهن آورده ایم با ما همراه باشید.

درخت ایتالوس

در جنوب شهر ناپل ایتالیا، پارکی به اسم پارک ملی پولینو وجود دارد که بزرگترین پارک ایتالیا به شمار می آید و با وجود روستا های کوچک در مرز، شرایط محیطی سختی را دارد. طی سه سال متوالی تیمی روی درختان پارک ملی پولینو تحقیقاتی را انجام داد، تا بتواند درختان پیر جنگل و همچنین تغییرات محیطی را طی زمان بررسی نماید. جالب است بدانید که در بین تمامی درختان این پارک، درختی کشف شد که از بین درختان دیگر پیر تر و قدیمی تر به نظر می آمد. تخمین تقریبی سن این درخت کاری بس دشوار بود و با توجه به اینکه هسته ی درخت به دلایل متعددی کاملا تخریب شده بود و چیزی از آن باقی نمانده است. مهم ترین مسئله در مورد این درخت این است که با وجود سن بسیار زیادی که دارد هنوز نیز در حال رشد است و در دهه های اخیر حلقه های دیگری نیز بر روی تنه ی آن رشد کرده است.
مسئله ی سخت و بسیار مهم، یافتن سن درخت بود که به دلیل های نامعلومی از بین رفته بود. در حقیقت داخلی ترین قسمت درخت کاملا مثل گرد و خاک شده بود که موجب شگفتی محققان شده بود چراکه برای اولین بار با هسته ی متلاشی شده ی درخت مواجه می شدند. مسلما تشخصی سن درخت از طریق حلقه های درخت امری غیر ممکن بود. باید راهی برای اینکه رخت چند سال دارد پیدا می شد چون در غیر این صورت بی هیچ نتیجه ای درخت همان جا باقی می ماند. به دلیل موقعیت این کاج روی دامنه های پر شیب، بخشی از ریشه های درخت از خاک بیرون زده بود که محققان توانستند با استفاده از رادیو کربن سن دقیقا درخت را مشخص نمایند. بهتر است بدانید که ریشه های درخت نیز همچون تنه ی درخت حلقه های سالیانه تولید می کنند.


پس از بررسی نمونه های جمع آوری شده به این نتیجه رسیدند که اولین حلقه ی این درخت در سال ۷۸۹ تشکیل شده است که بدین معناست که درخت ایتالوس حداقل ۱۲۳۰ سال سن دارد. پیر ترین درخت اروپا، همین درخت ایتالوس است که موجب شگفتی افراد بسیاری شده است. چراکه این درخت حدواقل د قرن از قدیمی ترین درخت قبلی اروپا پیر تر است. تا قبل از کشف این درخت، یک درخت کاج قدیمی در کشور یونان قرار گرفته بود که ۱۰۷۵ سال سن داشت.
دانشمندان اعتقاد دارند که این درخت به دلیل آن که در موقعیتی دور افتاده قرار گرفته است، توانسته زنده باقی بماند. درخت ایتالوس در دامنه های بسیار پر شیب قرار گرفته شده است و به همین جهت توانسته از شر چوب بر ها و آتش ها در امان باقی بماند. توجه داشته باشید که روی این دامنه هزاران درخت کاج دیگر نیز قرار دارند که اکثر آن ها ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال سن دارند و تنها ۳ گونه از درخت ها بالای ۱۰۰۰ سال سن دارد.
طبق شواهد به دست آمده گرم شدن جهان و دیگر تغییر های آب و هوایی هیچ نقش منفی روی درخت های باستانی نظیر ایتالوس ندارد به همین علت است که یان درخت در دهه های اخیر رشد خوبی کرده است. بررسی حلقه های درخت این را نشان داده است که درخت ایتالوس در چند قرن حلقه های کوچکتری تولید کرده ولی در دو دهه ی گذشته توانسته حلقه های بزرگ تری تولید کند و این بدین معناست که شرایط محیطی بهتری برای او مهیا شده است.


محققان اعتقاد دارند، با وجود اینکه در سال های اخیر شاخ و برگ های درخت بسیار کمتر شده است ولی هنوز رشد می کند و می تواند تا چند قرن دیگر نیز زنده باقی بماند. اکثر برگ های این درخت از از میان رفته است ولی هنوز بخشی از آن رشد می کند که تا سال های سال دیگر نیز می تواند زنده باقی بماند. درخت ایتالوس تا به امروز در سرایط بسیار سخت کوهستانی زندگی کرده است و با خیلی از مشکلات طبیعی کنار آمده است. به طور قطع نمی تواند تعیین کرد که تا چند سال آینده می تواند زنده باقی بماند ولی با مقایسه ی آن با گونه های هزاران ساله ای که در قاره ی امریکای شمالی زندگی می کنند نشان می دهد که این درخت می تواند سالیان سال دیگر هم به زندگی خود ادامه دهد.
درختان توانایی زنده ماندن هزاران سال را دارند به شرطی که انسان ها تمایلی برای زندگی کردن در محیط طبیعی آن درخت را نداشته باشند. این همان مسئله یبسیار مهم برای سالم ماندن این درخت است. اروپا درختان دیگری هم دارد که عده ای معتقدند از این درخت قدیمی تر است اما سن آن ها به طور علمی تعیین نشده است. در سوئد درختی هست که می گویند ۹۵۰۰ سال سن دارد اما این درخت بخشی از یک کلونی است و تنه ی فعلی آن بسیار جوان تر از این حرف هاست و چند دهه بیشتر از سنش نمی گذرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

یک دیدگاه در نوشته‌ی “کهن ترین درخت در ایتالیا