کاخ آپادانا شوش

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کاخ آپادانا به عنوان یک بنای باستانی برای علاقه مندان به بازدید از تاریخ ایران زمین مقصدی جذاب برای یک سفر نوروزی کوتاه خواهد بود.

کاخ آپادانای شوش در وسعتی به اندازه ی ۱۰۴۳۴ متر اساخته شده و یادگاری دوران هخامنشیان در سال های ۵۲۱ تا ۵۱۵  قبل از میلاد مسیح است. به واقع زمان ساخت این کاخ طبق گفته ی باستان شناسان به این دوران بازمی گردد.

پادشاهان هخامنشی از این کاخ در شهر باستانی شوش برای ایام زمستانی خود استفاده می کرده اند.

در دوران اردشیر اول قسمت هایی از کاخ آپادانا در یک آتش سوزی از بین رفت، اما اردشیر دوم دستور بازسازی کامل کاخ را داده و در زمان این پادشاه کاخ کامل بازسازی شد.

ولی متاسفانه زمانی که اسکندر مقدونی به شوش یورش آورد، کاخ آپادانا دوباره مورد آسیب های شدید قرار گرفته و چیزی که از آن باقی ماند، شکل امروزی این کاخ باستانی ست.

نخستین بار در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک عده از باستان شناسان فرانسوی که به ایران آمده بودند، بقایای کاخ آپادانا را از زیر خاک بیرون آوردند.

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

زمانی این گروه باستان شناس در سال ۱۸۴۹ شروع به حفاری هایی در ویرانه های شهر باستانی شوش کردند، به حضور بقایایی از یک بنای باستانی در این قسمت پی برده و سرانجام در سال ۱۸۸۰ میلادی موفق شدند کاخ آپادانا را با حفاری های کارشناسی از زیر خاک بیرون بیاورند.

این کاخ ۷۲ ستون داشته و یکی از عظیم ترین بناهایی ست که در دوران هخامنشیان ساخته شده و قابلیت جای دادن ۱۰ هزار نفر را در خود داشته است.

تالار اصلی کاخ آپادانا مساحتی معادل ابعاد ۵۸ در ۵۸ متر داشته و سه ایوان در سه بخش شمالی، شرقی و غربی آن قرار گرفته بودند.

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

همان طور که گفتیم کاخ آپادانا به وسیله ی ۷۲ ستون قوی نگه داشته شده و طراحی این ستون ها به خودی خود شاهکاری از معماری باستانی ست.

تمم ستون ها به شکلی هنرمندانه طراحی شده و ارتفاعی نزدیک به ۲۰ متر دارند. در بخش سرستون ها به سر گاوی می رسیم که به نشان برکت و قدرت بر آن ها نهاده شده است.

پس از بررسی باستان شناسان، مشخص شد که کاخ آپادانا ۱۱۰ اتاق داشته و یکی از بزرگترین بناهای پادشاهی آن دوران بوده است.

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

در بخش داخلی تالارها، تمامی دیوارها تزئیناتی همراه با نقاشی های حماسی، گل های نیلوفر آبی، شیرهای باداری و گاردهای حکومتی داشته اند.

نقاشی هایی که همچنان بخشی از آن ها را می توان روی دیوارهای به جا مانده مشاهده کرد.

 

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *