تیه بِله؛ عجیب ترین روستای آفریقا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آفریقا از جمله مکان هایی است که انسان های نخستین در آنجا زندگی و به تکامل رسیده اند پس از چنین سرزمینی انتظار فرهنگی چند هزار ساله می رود و به راستی نیز چنین است.

فرهنگ و سنت های آفریقایی هنوز هم در بین مردم بومی این قاره که شامل ۵۴ کشور است حفظ و اجرا می شوند. باز مانده های تمدن با شکوه مصر به خوبی این فرهنگ باستانی را به نمایش گذاشته اند اما به جز آنها نیز سراسر آفریقا پر است از مکان های باستانی.

روستای تیه بِله در کشور بورکینا فاسو یکی از نمونه های زنده این فرهنگ آفریقایی است که هنوز هم مثل هزاران سال پیش دیوارهایش همانند کوزه هایی خوش نقش و نگار رنگ آمیزی می شوند.

روستای عجیب تیه بِله

روستای عجیب تیه بِله

اگرچه بورکینا فاسو جزو فقیرترین کشور های جهان است اما فرهنگی غنی دارد که همین موضوع باعث جذب گردشگران می شود. شاید اگر این کشور هم ثروتمند بود دیگر چنین فرهنگ هایی در آن وجود نداشت!

در این کشور نقاشی کردن دیوارهای خانه هایشان بخش مهمی از فرهنگشان است که در سراسر آفریقا بی نظیر است. در کشور بورکینا فاسو، روستای کوچک اما منحصر به فردی به شکل دایره وجود دارد. مساحت این روستا ۳ هکتار است و این زیبایی ها به خاطر معماری سنتی گُرونسی و خانه هایی است که به دقت به صورت دستی نقاشی و تزیین شده اند. این خانه های منحصر به فرد توسط مردم کاسنا ساخته شده که مصالح آن کاملا محلی می باشد.

مصالحی که در ساخت این خانه ها استفاده شده شامل خاک، چوب و نی می شوند. خانه ها یک طرح مشترک دارند که همگی در برابر نور شدید آفتاب مقاوم هستند. نور خانه از درهای کوچک یک متری تامین می شود. کاسنا یک نمونه بسیار زیبا از مردمی است که از منابع طبیعی خود برای بیان فرهنگ غنی خود استفاده می کنند. آنها خانه های خود را، با نقاشی های پیچیده ای در دیوارهای بیرونی، با استفاده از گل و گچ رنگی تزئین می کنند. با این حال، برخی از خانه های تزئین شده، در واقع محلی برای زندگی نیستند، بلکه آن ها آرامگاهی برای امواتشان است.

اشکال هندسی روی دیوارها وجود دارند که آن ها را به نقاشی های جالب تبدیل کرده اند. این فرایند به چندین روز کار مداوم احتیاج دارد زیرا مصالح مورد استفاده که مخلوطی از گچ طبیعی، رس و خاک هستند باید به طرز دقیقی پخته شوند، صیقل داده شوند و در نهایت توسط یک لاک طبیعی ساخته شده از برگهای آکاسیا اسپری شوند.

اما عجیب ترین بخش ماجرا به زمان بهره برداری از خانه می شود؛ پس از ساخت خانه، فردی که در آن زندگی می کند ابتدا دو روز منتظر می ماند و اگر یک مارمولک وارد خانه شود نتیجه می گیرد که این خانه ی خوبی است؛ اما اگر سر و کله ی هیچ مارمولکی پیدا نشد، آن خانه محکوم به نابودی است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *