کاخ ساسانی سروستان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اگر از طرفداران بازدید از  بناهای دوره ساسانی و هخامنشی باشید بهتر است به فارس بروید. در این استان هر گوشه و کنارش را که بکاوید با بنایی از زمان باستان روبرو میشوید.

کاخ ساسانی سروستان یکی از همین بناهای باستانی است که هنوز هم ابهت و شکوهش را حفظ کرده!

کاخ سروستان، در ۹ کیلومتری استان فارس در شهر سروستان، در دشتی وسیع در مسیر روستای نظر آباد واقع شده است. این کاخ قدیمی ترین گنبد آجری کشور است و در زمان پادشاهی بهرام گور از سلسله ی ساسانیان ساخته شده است.

کاخ ساسانی

کاخ ساسانی

در آخرین بررسی ها، باستان شناسان، وسعت این مجموعه را در اوج شکوه خود، ۳۰ هکتار تخمین زده اند. این کاخ از سنگ و گچ ساخته شده است. بخش مرکزی این کاخ، ۱۳ متر طول و ۱۸ متر ارتفاع دارد و یک حیاط که دارای کنبد است در آن تعبیه شده است.

قسمت اصلی این بنا در ضلع شرقی است که دارای دو ایوان بزرگ و کوچک است. ایوان اصلی به تالار مرکزی و سپس به حیاط منتهی می شود. تالار بزرگ کاخ ساسانی سروستان، سقفی مرتفع و گنبدی شکل دارد که در حاشیه زیر سقف آن بقایای گچبری بسیار زیبا هنوز هم قابل مشاهده است و نشانه هایی از هنر اصیل معماری در آن زمان دارد. طاق های گنبدی این بنا با آجر زده شده است.

پژوهشگران با بررسی مساحت و نوع معماری نسبتا ساده تر آن به نسبت یک کاخ شاهی، آن را یک آتشگاه معرفی کرده اند و محلی مقدس و عبادتگاه می دانند و عده ای نیز آن را استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی برای فصل شکار یا سفر خانواده سلطنتی و یا مهمانان آنان می دانند.

اکثرا این کاخ را با کاخ فیروز آباد، دیگر کاخی که در استان فارس واقع شده است، مقایسه می کنند. کاخ فیروز آباد نیز به دست اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسه ی ساسانی ساخته شده است و از دیگر جاذبه های استان فارس و منطقه ی فیروزآباد است. این کاخ را به خاطر همجواری با چشمه ی قمپ آتشکده، آتشکده ی فیروز آباد نیز می نامند.

کاخ سروستان

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان

کاخ ساسانی سروستان

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

یک دیدگاه در نوشته‌ی “کاخ ساسانی سروستان